Skipark Avalanche
Skiareál pod Pradědem


LYŽAŘSKÁ STŘEDISKA V JESENÍKÁCH

Praděd - Ovčárna

Jedno z nejznámějších lyžařských středisek celých Jeseníků - od hotelu je vzdáleno přibližně 10 km. Nachází se zde nejvyšší hora Moravy a Slezska - Praděd 1492 m), které dominuje 149 m vysoká televizní věž s rozhlednou a restaurací. Praděd svou krásou a výbornými lyžařskými podmínkami přiláká ročně do Jeseníků množství tuzemských i zahraničních turistů. Na své si přijdou všichni milovníci zimních sportů ať už začátečníci, pokročilí lyžaři, snowboardisti, běžkaři nebo vyznavači pasivní turistiky, kteří se rádi kochají pohledem na zasněžená pohoří. Dále je zde 7 sjezdových tratí v celkové délce 4,5 km ve výšce 1235 - 1430 m n. m. Nejvýše položená vleková stanice je na Petrových kamenech. Lyžařské tratě jsou v zimním období neustále upravovány, poskytují možnost nočního lyžování a nacházejí se zde půjčovny lyží, lyžařského vybavení i skiservis. Přes Praděd vede většina běžeckých tratí. Vzhledem k tomu, že se jedná o nejvýše položené lyžařské centrum v celé České republice, poskytuje v zimním období (od prosince do dubna) ty nejlepší sněhové podmínky pro milovníky zimních sportů. Středisko je vybaveno i sněhovými děly.

Karlov - Malá Morávka

Patří k největším a zároveň k nejlépe vybaveným lyžařským střediskům se 13 lyžařskými tratěmi v délce od 300 do 700 metrů, celková délka svahů dosahuje přibližně 7 km. V Malé Morávce (vzdáleny 1,5 km od hotelu) jsou k službám 3 lyžařské vleky hlavně pro méně zdatné lyžaře. V středisku Karlov (5 km od hotelu) jsou 4 lyžařské tratě jak pro začátečníky tak pro pokročilé lyžaře s možností nočního lyžování na osvětlené sjezdovce. Nachází se zde též několik běžeckých tratí a je možné zamířit i k závodním běžeckým okruhům v Nové Vsi. Nástup na běžecké tratě je možný přímo od hotelu.

Karlova Studánka a Vrbno pod Pradědem

Lyžařské středisko s méně náročnými lyžařskými svahy a s devíti vleky. Vleky se nacházejí přímo v Karlově Studánce, dále v Ludvíkově a u Andělské hory. Od hotelu je středisko vzdáleno přibližně 7 km.

Červenohorské sedlo

Středisko se nachází v nadmořské výšce 850 - 1160 m n. m. Turisté tu mají k dispozici šest sjezdovek pro začátečníky i pokročilé lyžaře a rovněž tratě pro běžkaře. Středisko není vybaveno sněhovými děly a délka sezóny tak závisí na množství sněhových srážek.

Loučná nad Desnou - Kouty nad Desnou

Patří mezi lyžařská střediska, kde se nacházejí hlavně nenáročné lyžařské tratě pro začátečníky. Ve středisku je několik lyžařských vleků v délce do 400 m v nadmořské výšce 520 - 780 m n. m.


LYŽAŘSKÉ TRASY

Okolím Karlova

Délka: 24 km
Náročnost: méně náročná trasa po upravovaných stopách vedoucí převážně lesními úseky
Občerstvení: silnice od Rýmařova, Malá Morávka

Trasa začíná v Karlově, v nejnavštěvovanějším středisku celých Jeseníků. Pokračuje cestou na Mravencovku, odkud je možné přehlédnout celou Velkou kotlinu. Z Mravencovky se dostaneme k chatě Alfrédka, kde se můžeme občerstvit a po občerstvení dále pokračovat na Mravenčí sedlo. Mineme Medvědí skály a dostaneme se k rozcestí U Škaredé jedle a následně do rekreační osady Žďárský Potok. Z osady se vydáme k Nové Vsi, kde se nám otevře výhled na Dolní Moravici a Bruntálsko. Po překročení Jeleního potoka se vydáme na závěrečný úsek do Karlova.

Okolím Karlova II.

Délka: 31 km
Náročnost: náročná trasa délkou a převýšením, obtížný výstup na Jelení studánku, náročný sjezd z Petrových kamenů
Občerstvení: silnice od Rýmařova, Malá Morávka

Nástupním místem je rekreační obec Malá Morávka, odkud se vydáme na Mravencovku a pak k chatě Alfrédka. Po návštěvě chaty nás čeká náročné stoupání na Jelení studánku, odměnou za náročný výstup ale bude překrásný výhled z hlavního hřebenu. Z Jelení studánky trasa dále vede přes vrcholy Velkého Máje (1385 m), Kamzičníku (1420 m) a Vysoké hole (1464 m) k Petrovým kamenům (1438 m). Po zdolání sjezdu k Ovčárně se dostaneme k nejstarší horské chatě v Jeseníkách - Barborce. Zdatnější jedinci se mohou vydat na vrchol Pradědu. Po krátkém odpočinku nás čeká závěrečná cesta zpět do Malé Morávky.

Okruh Vrbno pod Pradědem - Karlova Studánka

Délka: 21,5 km
Náročnost: poměrně náročná trasa vedoucí převážně lesními cestami
Občerstvení: silnice od Bruntálu a Jeseníku, železnice z Milotic nad Opavou

Z Vrbna pod Pradědem se vydáme „Psí stezkou“ nad osadu Ludvíkov, kde se po levé straně zvedají svahy Vysoké hory (1031 m) a postupně se nám odkrývá výhled na vrchol Pradědu a hlavní hřeben Hrubého Jeseníku. Dorazíme do Karlovy studánky, pokračujeme vesměs zalesněným terénem po úbočí Lyry (1092 m), kolem přírodní rezervace Jelení bučina k Pytlácké chatě, ležící na úbočí Žárového vrchu (1094 m). Po klesání k Vrbnu pod Pradědem nastoupíme na závěrečný okruh kolem Zámecké hory se zbytky hradu Fürstenwald.

Rejvíz - Karlova Studánka

Délka: 26 km
Náročnost: středně obtížná trasa
Občerstvení: Rejvíz, Karlova Studánka

Z nejvýše položené obce ve Slezsku - Rejvíz se vydáme lesní cestou údolím Černé Opavy do sedla Orlíku (1005 m). Ze sedla je možné se dostat úbočím Medvědího vrchu (1216 m) a Pytláku (1040 m) do Vrbna pod Pradědem. Naše trasa nás ale ze sedla Orlíku vyvede přes Jelení loučky (1113 m) na Videlský kříž (926 m), odkud pokračujeme po lesní cestě vedoucí úbočím Sokola a Prostředního vrchu k silnici, po níž se pak dostaneme do lázeňského města Karlova Studánka.

Skřítek - Červenohorské Sedlo

Délka: 24 km + 2 km na vrchol Pradědu a zpět
Náročnost: poměrně náročná trasa
Občerstvení: motorest na Skřítku, Ovčárna, Červenohorské sedlo

Trasa, která začíná u motorestu Skřítek, bývá označovaná jako nejkrásnější a nejzajímavější hřebenovka. Po startu od motorestu pokračujeme kolem Národní přírodní rezervace Rašeliniště Skřítek, odkud stoupáme na Ztracené kameny. Po dosažení hřebenu nás cesta zavede k Jelení studánce a pak vystoupíme na druhý nejvyšší vrchol Jeseníků - Vysokou holi (1464 m), odkud je krásný výhled do okolí. Pokračujeme k Petrovým kamenům, sjedeme na Ovčárnu a po pár kilometrech vystoupíme na nejvyšší horu Jeseníků - Praděd (1492 m). Na vrcholu Pradědu je telekomunikační věž s vyhlídkou, která nám poskytuje překrásný výhled do blízkého i vzdáleného okolí. K cíli naší trasy - do Červenohorského sedla - se dostaneme přes Slatě a Kamzík.

Ramzová - Červenohorské Sedlo

Délka: 15 km
Náročnost: středně obtížná trasa
Občerstvení: Ramzová, chata Jiřího na Šeráku, Červenohorské sedlo

Výchozím místem túry je rekreační obec Ramzová, odkud se turisticky značenou trasou dostaneme na nejvyšší bod trasy, Keprník (1423 m). Z vrcholu je kruhový výhled na Hrubý Jeseník, Rychlebské hory, Králický Sněžník a za dobrých podmínek je možno spatřit i Krkonoše. Následuje obtížný sjezd na Trojmezí, po němž nás čeká poslední výstup na Vřesovou studánku, odkud pokračujeme do Červenohorského sedla. Z Červenohorského sedla se můžeme vybrat dvěma směry - po žluté značce do Domašova nebo do Koutů anebo pokračovat po modré lyžařské trase.

Hřebenovka Kralického Sněžníku

Délka: 30 km
Náročnost: velmi náročná trasa
Občerstvení: minimální, pouze ve Starém Městě

Začínáme v Prostřední Lipce, odkud se vydáme na vrchol Roudný (677 m). Pokračujeme směrem k hraničnímu přechodu a vystoupíme na vrchol Králického Sněžníku (1423 m), který je bezlesý s krásnými výhledy. Následně se dostaneme na moravskou stranu hřbetu a pokračujeme k Sušině a Podbělce pod Podlesím. Zbývající část trasy se táhne převážně lesem a končí ve Starém Městě.

Sněžnická Podkova

Délka: 26 km
Náročnost: velmi obtížná trasa
Občerstvení: Horní Morava

Oblíbená okružní trasa nás zavede na vrchol Selských vrchů i vrcholek Sviní hory (1232 m), jejíž severní svah je mimořádně prudký a skrývá Patzeltovu jeskyni. Z rozcestí Pod Babuší nás cesta zavede k dalšímu stoupání na vrchol Podbělky (1307 m) a na vrchol Sušina (1321 m). Ze Sušiny sestoupíme do sedla pod Králickým Sněžníkem. Po 1,5 kilometrovém výstupu se dostaneme na vrchol Králického Sněžníku (1423 m). Dále trasa pokračuje přes Hluboký důl, kolem masívu hory Hleďsebe (1190 m) a mírně klesá po úbočí Klepého na rozcestí Pod Klepáčem, odkud se vydáme k městu Horní Morava.

RAamzová - Lipová Lázně

Délka: 17 km
Náročnost: náročná trasa
Občerstvení: Ramzová, chata Jiřího na Šeráku, Bobrovník, Lipová Lázně

Z Ramzové se vydáme na Šerák a pak lesní cestou kolem studánky Dobrá voda míříme na Čerňavu (1065 m). Po výstupu na Koňskou vyhlídku se nám naskytne překrásný výhled do údolí říčky Branné.

zpět

INFOLINKA NA TEL.: +420 554 254 099, +420 777 742 405